Alopecie ve vlasech

Co je alopecie?

Alopecie je medicínský termín pro ztrátu vlasů (plešatost) nebo ochlupení. Nejběžněji se vyskytuje v oblasti hlavy. Existují také druhy, které se objevují ve vousech, v obočí, či jiných částech těla. Její příčiny nejsou dosud zcela známy. Lékaři se domnívají, že spouštěcím mechanismem může být stres, nebo autoimunitní odezva těla a genetika.

Typy alopecií

Alopecii rozlišujeme podle projevů a umístění na těle do několika kategorií. Podle typických projevů a příčin můžeme pozorovat:

V oblasti vlasů

  • Alopecie areata – kruhové ložisko ve vlasech
  • Alopecie totalis – ztráta vlasů ale zachování veškerého ochlupení (řasy, obočí, atd.)
  • Alopecie androgenica (androgenní) – ustupující linie vlasů, řídnutí v oblasti temene
  • Difúzní alopecie – snížení hustoty vlasů po celé hlavě
  • Alopecie triangularis – alopecie trojúhelníkového tvaru u koutů
  • Trakční alopecie – mechanické poničení folikul
  • Jizvící alopecie – vznik jizev v oblasti vlasů

V oblasti celého těla (vousy, obočí, aj.)

  • Alopecie universalis – ztráta vlasů, obočí, řas, jde o úplnou ztrátu ochlupení
  • Alopecie barbae – ložiska v oblasti vousů
  • Indukovaná alopecie – alopecie způsobená vnějšími vlivy (chemoterapie atd.)
Typy alopecií

K úspěšné diagnostice alopecie a jejího druhu stačí navštívit trichologické vyšetření. Důležitá je celková anamnéza a mikroskopické vyšetření. Po zvážení celkového stavu vám zkušený tricholog nabídne adekvátní řešení.

Příznaky alopecie ve vlasech

Hlavním příznakem alopecie je ztráta vlasů a ochlupení. Může se projevit řídnutím vlasů a snížení kvality vlasů. Dále ustupující linií vlasů, a to zejména rozšiřující se kouty a postup plešatosti dozadu od čela. Vznik lysých míst po hlavě, běžně se časem rozšiřují a spojují do jedné velké plochy.

Častým projevem je pocit pálení a bolesti na vlasové pokožce. Klienti s alopecií popisují tyto pocity těsně před výpadkem vlasů.

Jednotlivé příznaky se u každé osoby mohou lišit. Závisí to především na typu alopecie a imunitním systému jednotlivce. Dalším příznakem může být výpadek řas, obočí či vznik lysiny ve vousech.

Léčba alopecie ve vlasech

Léčebné metody alopecie se různí dle stavu a typu. V případě lékařské péče se bavíme o využití kortikoidových léčiv. Ovšem ty sklízí mnoho negativních ohlasů i vedlejších účinků. Faktem je, že kortikoidy nejsou řešením problému, jsou pouze podpůrná léčba, která potlačuje příznaky.

Vznik alopecie je nejasný, a proto je u lékařů zařazena do kategorie nevyléčitelných chorob. Z praxe víme, že jde o zcela individuální problém, který může mít řešení. Základními kroky k podchycení vzniku je prevence v oblasti péče o vlasy.

V případě výskytu alopecie v oblasti vlasů je vhodné zajít na trichologické vyšetření. Tricholog komplexně vyhodnotí stav a navrhne možná řešení.

V dalším postupu velmi záleží na stavu a funkci folikul, které jsou klíčovým faktorem. Zabývá se také souvisejícími vlivy na pokožku hlavy. Vyčištění a podpora správné funkce folikul je jedna z možností, jak vyřešit problém s výpadkem vlasů.

Prevence vzniku alopecie

Prevence vzniku alopecie může být založena na několika krocích. Ačkoliv účinnost těchto rad může záviset na typu alopecie a individuálních faktorech každé osoby. Zde jsou některé obecné rady pro prevenci vzniku alopecie:

  • Zdravá strava – vyvážená strava bohatá na živiny, jako jsou vitamíny, minerály a proteiny, může posílit vlasy a podporovat zdravý růst vlasů.
  • Dodržování hygieny vlasů – pravidelné mytí vlasů a čištění ultrazvukovou špachtlí pomáhá odstraňovat nečistoty a předcházet vzniku problémů, což může pomoci udržet zdravé vlasové folikuly.
  • Omezení stresu – snížení stresu a úzkosti může pomoci předejít vzniku alopecie všech typů.
  • Omezení agresivních úprav vlasů – používání vysokých teplot, fén, žehličky nebo kulmy, horká voda při umývání. Chemických úprav vlasů, jako jsou peroxidy, trvalá ondulace, nevhodná kosmetika na vlasy.
  • Pravidelné vyšetření u trichologa – pravidelné návštěvy u trichologa mohou zavčas identifikovat zdravotní problémy, které by mohly vést k alopecii.

Je důležité si uvědomit, že některým typům alopecie nelze úplně předejít. Zejména ty, které jsou geneticky podmíněny nebo autoimunitního původu. V těchto případech může být prevence zaměřena spíše na zastavení nebo minimalizaci vypadávání vlasů.

Jak zastavit padání vlasů

Častým přáním každého člověka s alopecií je zastavení úbytku a nárůst nových vlasů. Existuje řada individuálních příčin, které mohou problémy umocňovat a spouštět. Ovšem chce to velkou dávku odhodlání a chuť změnit problémové oblasti života.

Klíčovým krokem je nalezení možných příčin vzniku a jejich postupná eliminace. Nalezená řešení mohou být pro každého zcela jiná, proto je nemožné generalizovat jednotné postupy. Ty jsou vždy individuální.

Doporučený postup, který může být pro všechny alopetiky stejný je čištění a vyživení vlasových folikul. Ty hrají zásadní roli v procesu výpadku vlasů. Při včasném zahájení podpory správné funkce vlasových folikul pomocí výživného séra, pak může výpadek ustat. Dokonce se mohou objevit i nové vzrůstající vlasy a funkce folikulů je zachována.

Postup a účinnost všech metod k zastavení alopecie je vždy závislá na zdravotním stavu, věku a dalších okolnostech. Výborné výsledky sledujeme především u dětí, které mají neuvěřitelnou hojivou schopnost těla.

Přírodní řešení

Existuje mnoho přírodních produktů a cest, které jsou mezi alopetiky opěvovány. Byliny, které se skloňují kolem zdravých vlasů jsou: kopřiva dvoudomá, měsíček lékařský, lesklokorka lesklá, pupečník asijský, moringa olejodárná atd. Mohou se užívat, jako doplněk stravy, či jako péče na vlasovou pokožku.

Alopecie u žen

Alopecie postihuje jak ženy, tak muže. Existují některé typy alopecií, které se u žen nevyskytují, jako je například alopecie barbae. Statisticky se eviduje větší množství případů alopecie u mužů. Může to být způsobeno především větším množstvím testosteronu.

Ovšem ani ženy nejsou před alopecií v bezpečí. Častým typem je například alopecie areata, či difúzní alopecie. Lékaři se domnívají, že značnou roli mohou hrát velké hormonální výkyvy, především v období těhotenství nebo menopauzy.

Dalším vlivem je přílišný stres, který může na ženy působit. U žen je vznik alopecie velmi nepříjemná záležitost. Ztráta vlasů u žen může mít větší psychický dopad než například u mužů.

Alopecie u žen

Androgenní alopecie

Nejčastěji vyskytující se druh alopecie je alopecie androgenica. Ta postihuje téměř 30 % mužů před 30 rokem života a 50 % mužů nad 50 let. Rovněž jí trpí 40 % žen nad 50 let.

Jedná se o chronické onemocnění, které postihuje vlasové folikuly a způsobuje jejich postupné smršťování. Pokud se tento problém neřeší zavčas mohou zaniknout úplně bez navrácení.

Androgenní alopecie je způsobena kombinací genetických a hormonálních faktorů. Hlavní roli hraje hormon dihydrotestosteron (DHT), derivát testosteronu. Ten způsobuje výše zmíněné smršťování a zánik folikulů.

Androgenní alopecie

Projevy androgenní alopecie

U mužů se androgenní alopecie nejběžněji projevuje typickým ústupem vlasů (tzv. zvětšující se kouty). Vzniká tak typický tvar do písmena V. Dalším častým znakem je řídnutí vlasů v oblasti temene hlavy až do vzniku lysin. Folikuly se postupně smršťují, kvalita vlasů a hustota vlasů se snižuje. Při včasném zásahu lze tento proces zastavit a obnovit správnou funkci vlasových kořínků.

U žen je projev androgenní alopecie omezen především na temeno hlavy.

Příčiny androgenní alopecie

Existuje mnoho příčin, které mají spojitost se vznikem androgenní alopecie. Hlavním důvodem je genetická predispozice. To znamená, že pokud se u vás v rodině vyskytly potíže s hustotou vlasů, je dost pravděpodobné, že vás to nemine.

Věk může být jeden ze spouštěcích mechanismů. U každého se liší, jsou známy případy vzniku alopecie i v období puberty.

Hormonální změny, jako je těhotenství, menopauza, užívání antikoncepce může velmi urychlit výskyt androgenní alopecie u žen. Stejný hormonální problém nastává u mužů se vzrůstající produkcí testosteronu.

Dalšími faktory vzniku může být stres, zdravotní stav ( např. špatná funkce štítné žlázy) a životní styl.

Řešení androgenní alopecie

Existuje mnoho léčebných metod, jako je podávání minoxidilu a finasteridu. Efekt těchto léčiv není vždy úspěšný a může mít mnoho nepříznivých, vedlejších účinků.

V přírodě existuje řada rostlinných zástupců, kteří mají schopnost blokovat vznik DHT. Je to například moringa olejodárná, banán (biotin) a centella asiatica. Používání těchto surovin je běžné v tradičních medicínách (čínských, ajurvédských atd.).

Nevýhodou doplňků stravy je, že vlasy jsou jedna z posledních částí těla, do kterých se živiny krví vedou. To znamená, že pokud je potřeba biotin na reakci v játrech nebo ledvinách, tak se do vlasů vůbec dostat nemusí.

Nejúčinnější „nakrmení“ vlasových folikulů je přímou aplikací vitamínů a minerálů přes pokožku. Elektroporace je efektivní metoda vpravení výživného séra do hlubokého podkoží. Tam umožní rychlé, lokální řešení vzniklého problému.

Aplikace séra Neohair na pokožku
Autor: Ing. Kateřina Ďuricová

Zdroje informací

1) RUBINSKY, Boris, ed. Irrevesible electroporation: Series in Biomedical Engineering. 1. Berlín: Springer, 2010. ISBN 978-3-642-05419-8.

2) O účincích proudu na lidský organismus. Elektrika.cz [online]. Brno: Elektrika.info, 2020, 2010 [cit. 2020-04VOKROUHLICKÝ, L a J KVASNIČKA. Základy elektrografie. 1. vydání. Praha. 1984.-23].

3) Účinky elektrického proudu na organismus. WikiSkripta, projekt 1. lékařské fakulty a Univerzity Karlovy [online]. Praha, VOKROUHLICKÝ, L a J KVASNIČKA. Základy elektrografie. 1. vydání. Praha. 1984.2020, 15. 1. 2020 [cit. 2020-04-21].

4) ARENA, Christopher B, Michael B S ANO, John H ROSSMEISL, John L CALDWELL.

5) Paulo A GARCIA, Marissa RYLANDER a Rafael V DAVALOS. High-frequency irreversible electroporation (H-FIRE) for nonthermal ablation without muscle contraction. BioMedical Engineering OnLine [online]. 2011, 10(1), 102 [cit. 2020-02-29]. DOI: 10.1186/1475- 925X-10-102. ISSN 1475-925X.

Otevírací doba

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

    Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?