Lupénka ve vlasech (psoriáza)

Co je lupénka?

Lupénka, známá také jako psoriáza, je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje kůži. Při lupénce imunitní systém těla chybně reaguje a způsobuje nadměrný růst buněk kůže.

Běžně se buňky kůže obnovují každých 3 až 4 týdny. U lidí s lupénkou tento proces trvá jen několik dní. To vede k tvorbě vrstev šupinaté kůže, které mohou být suché, svědivé a červené.

Příčina lupénky není zcela jasná. Svou roli hrají genetické faktory, imunitní systém a vnější faktory. Lupénka není nakažlivá, může být obtížně léčitelná.

lupénka
lupénka

Diagnostika lupénky ve vlasech

Diagnostika lupénky ve vlasech není jednoduchá záležitost, a to především protože se příznaky mohou krýt s jinými kožními onemocněními. Často se zaměňuje za zvýšenou lupivost nebo seboroickou dermatitidu.

Tricholog si pečlivě prohlédne pokožku hlavy a zhodnotí příznaky jako zarudnutí, šupiny, zánět a případnou ztrátu vlasů. K podrobnému vyšetření je nutné vidět stav pokožky pod mikroskopem. Nutné je také zhodnocení celkového stavu a zdraví klienta.

Pokud máte podezření, že tuto chorobu máte je vhodné se objednat na trichologické vyšetření. Zkušený tricholog je schopen pomocí trichologické kamery psoriázu odhalit a navrhnout konkrétní řešení.

Pokud je lupénka v zánětlivém stavu, je třeba vyhledat dermatologa a dostat lupénku do klidné fáze.

Prevence vzniku lupénky

Klíčovými faktory působící proti vzniku lupénky jsou především:

 • pravidelné čištění pokožky a aplikace séra Neohair
 • dodržování životosprávy (spánek, strava, psychická hygiena)
 • dodržování správné péče o vlasovou pokožku
 • pravidelná fyzická aktivita
 • omezení konzumace alkoholu, či jiných návykových látek

Jak vzniká lupénka

Přesné příčiny vzniku lupénky nejsou dosud plně pochopeny, ale zdá se, že jde o kombinaci genetických, imunitních a environmentálních faktorů. Zde jsou některé hlavní aspekty spojené s vznikem lupénky:

 • Genetická predispozice:
  Existuje genetický faktor spojený s vznikem lupénky. Lidé, jejichž rodinní příslušníci mají lupénku, mají vyšší riziko této nemoci. Některé geny spojené s imunitním systémem mohou hrát roli v rozvoji lupénky.
 • Imunitní systém:
  Lupénka je považována za autoimunitní onemocnění, což znamená, že imunitní systém těla chybně útočí na vlastní buňky a tkáně. V případě lupénky imunitní systém způsobuje nadměrný růst buněk kůže, což vede k vytváření charakteristických ložisek šupinaté kůže.
 • Environmentalní faktory:
  Některé okolnosti mohou spustit vznik lupénky nebo zhoršit její projevy. Mezi tyto faktory patří stres, poranění kůže, infekce (zejména streptokokové infekce), užívání některých léků (například beta-blokátory nebo léky na bolest), kouření a nadměrná konzumace alkoholu.
 • Endokrinní faktory:
  Hormonální změny mohou také ovlivňovat lupénku. Některé ženy zaznamenávají zhoršení příznaků lupénky během období puberty, těhotenství nebo menopauzy.
 • Neurologické faktory:
  Některé studie naznačují spojitost mezi nervovým systémem a lupénkou. Nervový systém může ovlivňovat imunitní reakce, což může hrát roli v rozvoji onemocnění.

Přestože existuje několik faktorů, které mohou být spojeny s vznikem lupénky, není zde jednoznačná příčina. Jednotlivci se v genetickém prostředí mohou setkat s různými environmentálními faktory, které společně mohou přispět k rozvoji lupénky.

Preventivní péče

Důležitou prevencí je dodržování správné péče o vlasy a pokožku hlavy. Podstatnou součástí péče o pokožku hlavy je čištění ultrazvukovou špachtlí. Ta odstraní nánosy a nečistoty, které zabraňují přirozené obnově pokožky. Nečistoty ucpávají vlasové folikuly přes které se vlasy těžko dostávají.

Jakmile se zbavíme nepříjemných nánosů nám přinese pocit lehkosti a pomůže k odstranění lupů a suchých ložisek lupénky.

Správná péče o pokožku s lupénkou

Velmi podstatnou součástí péče o pokožku je vhodný výběr kosmetických produktů. Právě onen vhodný výběr vám může pomoci s udržením problému na uzdě.

Šampón

Šampon vhodný pro problematickou pokožku (lupénka, seborea) by měl obsahovat antimikrobiální látky, avšak ne agresivní alkoholy, které mohou dráždit. Antimikrobiální látky jako je šnečí extrakt, dmdm hydantoin, panthenol chlorid sodný, kyselina citronová, chlorid hořečnatý.

Všechny tyto látky obsahuje regenerační šampón se šnečím extraktem. Šnečí extrakt má schopnosti, jako je stimulace kolagenu, regenerace, zmírnění zarudnutí, podráždění, a navíc patří mezi přirozené čističe kůže.

Tento šampón neobsahuje dráždivé alkoholy, a proto je vhodný na pokožku se seboreou. Tento kosmetický produkt má ideální složení pro regulaci zánětu kůže a jeho rychlou obnovu. Snižuje pocit svědění a reguluje nadměrný mazotok.

šampon

Maska na pokožku hlavy

Při výskytu lupénky bývá pokožky hlavy silně dehydratovaná. Právě dehydratace vlasové pokožky může být jedna z příčin pocitu svědění. Na to má velký vliv pitný režim a používání hydratační masky na pokožku hlavy.

Při výběru správné kosmetiky přímo na pokožku je důležité složení, které nesmí být agresivní a mělo by pomáhat regeneraci a hydrataci. Tyto parametry splňuje vlasová maska s aloe vera.

Samotné aloe vera má přirozeně dezinfekční účinky, podporuje regeneraci a zklidňuje podrážděnou pokožku. Maska obsahuje přínosné alkoholy, které pokožku nedráždí a nevysušují, naopak pokožku zjemňují a vyhlazují.

maska

Sérum

Ve správné péči o pokožku hlavy nesmí chybět vlasové sérum, které kůži ,,nakopne“ a vyživí. Při výběru vlasového séra je vhodné vybírat pečlivě a dát si pozor na složení, které je klíčové. Sérum se aplikuje na vysušenou pokožku alespoň 1x týdně.

Ideální je použití výživného séra Renlive Neohair. Tento produkt při pravidelném užívání dopomáhá k regeneraci pokožky, hojení a růstu vlasů.

Nebo se k nám objednejte. Sérum Renlive Neohair odborně aplikujeme na pobočkách Vlasových klinik po celé republice.

neohair
Pozor! Při aplikaci je nutné použití rukavic! Sérum se tak vsákne do pokožky hlavy, ne do konečků prstů.

Ošetření pokožky s lupénkou

Pravidelné ošetření zahrnující čištění pokožky a aplikaci účinného séra velmi přínosně působí na veškeré projevy lupénky a prevenci před jejím vznikem. Primárním a zásadním krokem před čištěním je trichologické vyšetření při kterém se zjistí stav pokožky.

Pokud je lupénka v zánětlivé fázi, není možné čištění ani jiné ošetření provést, pokud se tato fáze nepřeléčí, proto je třeba navštívit lékaře.

Uvedené inovativní metody mají velmi pozitivní ohlasy a těší se čím dál většímu zájmu.

Čištění ultrazvukovou špachtlí

Za použití vysoce výkonné ultrazvukové špachtle jsme schopni velmi účinně odstranit veškeré nečistoty nacházející se na pokožce hlavy. Tato metoda čištění je velice rychlá a účinná. Ultrazvuková vlna je schopna vyčistit kůži až do hloubky, a proto se těší oblibě.

Oblast vlasových folikul má tendenci se zanášet, proto je využití této technologie velmi přínosné. Pokud je vlasový folikul zanesený, brzdí vlasy v růstu a může způsobovat vypadávání vlasů, či jiné kožní problémy.

Další výhodou je jemné odstranění suchých ložisek, jako jsou například u lupénky nebo seborey. Očištěná pokožka je připravena pro další ošetření a nanesení aktivních látek.

špachtle

Ošetření vlasové pokožky

Po vyčištění vlasové pokožky je ideální situace pro vpravení přínosných látek přímo do krevního řečiště a podkoží a tím podpořit růst vlasů, a zdraví pokožky. Metody pro intenzivní výživu využíváme dvě, a to:

 • Elektroporace – je založena na principu pulzní technologie, která efektivně dopravuje aktivní látky na potřebná místa. Stejný princip se využívá v medicíně při aplikaci léčiv, která je potřeba dopravit co nejhlouběji do tkání.

  Odborné články metodu elektroporace velmi vyzdvihují především díky skvělým výsledkům. Výhodou je, že se potřebné minerály a vitamíny dostanou přes pokožku na potřebné místo a máme jistotu, že se vlas a pokožka správně vyživí.

 • Mikrojehličkování – je metoda aplikace séra do vlasové pokožky za pomoci dermarolleru, který je pokryt 200 mikrojehličkami potaženými zlatem. Délka vpichu do kůže je 0,5 mm.

  Procedura se obvykle využívá u silně prořídlých, nebo holých míst na vlasové pokožce, například u alopecie. Dále používáme mikrojehličkování na pokožku s lupénkou nebo seboroickou dermatitidou.

Metoda použití závisí na odborném trichologovi, které vyhodnotí váš stav a rozhodne kterou použije.

Časté otázky a odpovědi k lupénce ve vlasech

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění kůže, které způsobuje tvorbu červených, šupinatých skvrn (plaků). Ty se nejčastěji objevují na pokožce hlavy, loktech, kolenou a dolní části zad, ale mohou se vyskytnout i kdekoliv na těle. Lupénka není nakažlivá, ale může být nepříjemná a svědivá.

Jak vypadá lupénka ve vlasech?

Psoriáza ve vlasech se projevuje šupinatými ložisky na pokožce hlavy, která jsou často červená, svědivá a bolestivá. Šupiny mohou být bílé nebo stříbrné a mohou se odlupovat. Ložiska se obvykle vyskytují na zátylku a za ušima, ale mohou se objevit i na jiných částech pokožky hlavy.

Jak se zbavit lupénky ve vlasech?

Úplné vymizení lupénky z těla není možné. Dá se ovšem zapracovat na prevenci, která může dostat lupénku do remise. Docházení na pravidelné ošetření na Vlasové klinice je možné řešení.

Jak léčit lupénku ve vlasech?

Neexistuje univerzální odpověď na otázku, jak léčit lupénku ve vlasech, protože nejlepší přístup se bude lišit v závislosti na závažnosti onemocnění a individuálních potřebách pacienta. Existuje však řada možností, které mohou pomoci zmírnit příznaky a zpomalit růst kožních buněk.

Jak poznat lupénku ve vlasech

Samovyšetření nemusí být jistá a spolehlivá. Ovšem pohled trichologickou kamerou ji určí zcela jistě. Tricholog hledá typické znaky pro psoriázu, jako je: tmavě zabarvené podkoží, suché vrstvy pokožky, lokalizace ložisek atd. Poté navrhne adekvátní řešení pro dotčeného jedince.


Zdroje informací:

1) BENÁKOVÁ, Nina. Psoriáza a současné léčebné možnosti. Interní medicína pro praxi. 2005, roč. 7, č. 2, s. 88 – 91. ISSN 1212-7299.

2) DRLÍK, Lubomír. Možnosti terapie těžkých forem psoriázy. Dermatologie pro praxi. 2015, 9 (4), 152-156. ISSN 1802-2960.

3) JAYAKAR, Thomas, Kumar PARIMALAM et al. Textbook of Psoriasis. First edition. New Delhi, London, Philadelphia, Panama: Jaypee, 2016. ISBN: 978-93-5250-165-6.

4) MILUTINOVIĆ, D. J. 2017. Living with psoriasis: An insight into factors associated with quality of life. ResearchGate [online]. 2008 – 2018 [cit. 2018-05-97], Dostupné z: http://www.researchgate.net/publication/317109304_Living_with_psoriasis_An_in sight_into_factors_associated_with_quality_of_life.

Otevírací doba

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

  Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?