Vypadávání vlasů

Nadměrný úbytek vlasů je signál začínajícího problému, který potřeba zavčas řešit. Pro mnoho lidí je to pouze kosmetická komplikace, ovšem může to značit i nevyhovující zdravotní stav. Ztráta vlasů se nevyhýbá mužům ani ženám.

Pro správné řešení je třeba identifikace kořenové příčiny, kterou lze nalézt díky trichologickému vyšetření. Tricholog je schopen poradit individuální řešení na vzniklý problém. V článku naleznete stručný přehled zabývající se touto problematikou a možná řešení.

Úvod: co je vlas

Vlas je kožní keratinový útvar vyrůstající z vlasového folikulu. Je složen ze dvou částí a to z:

 • vlasového kořene – část pod pokožkou
 • vlasového stvolu – část nad pokožkou

Vlasový kořen, cibulka, folikul

Vlasový folikul je tvořen kořínkem vlasu, který je obalen tkání do podoby vlasové cibulky. Je navázán na krevní řečiště, jehož funkcí je zásobování vlasu všemi živinami.

pokožka hlavy

Pokud vlasy nedostávají potřebné živiny z krevního oběhu je možné, že začnou padat nebo projevovat nedostatek.

Důležitou částí folikulu je potní/mazová žláza. Mazová žláza chrání a vyživuje vlasovou pokožku a samotný vlas. Také zde nalezneme svalový zdvihač, jehož funkce je napřimování vlasu a uvolňování mazu z potní žlázy. Všechny tyto vyjmenované části vlasu hrají velmi podstatnou roli při procesu vypadávání vlasů.

Vlasový stvol

Vnější vlas, nebo-li vlasový stvol, je vlákno vyrůstající z pokožky obsahující keratin. Samotný zrod a postupná přeměna na samotný vlas vzniká ve vlasové cibulce a kořínku. Kvalita a rychlost růstu vlasů je ovlivněna především

 • a) vnitřně – hormonálně a dostupností živin
 • b) vnějšně – kosmetikou, prostředím, samotnou péčí o vlasy a vlasovou pokožku

Životní cyklus vlasů

Přirozenou součástí našeho života je cyklický růst vlasů. To znamená, že jednotlivé fáze vlasové obměny jsou u zdravého jedince celý život pořád stejné. Tyto procesy jednoznačně ovlivňují vnitřní i vnější vlivy jako jsou hladina hormonů, stres, znečištěné prostředí aj.

Rozlišujeme 4 životní fáze vlasů

Růstová fáze (anagenní)

 • dochází k regeneraci spodní části folikulu, vzniku vlasu a kořene. Vlas je napojen k přísunu živin a roste o cca 1 centimetr měsíčně. Tato fáze trvá přibližně 2 – 6 let a nejvíce ovlivní délku vlasu.

Přechodná fáze (katagenní)

 • postupně se zastavuje růst vlasu a folikul se ve spodní části zkracuje. V této fázi se vlas postupně vytláčí ven z pokožky. Tato fáze trvá přibližně 2- 3 týdny.

Klidová fáze (telogenní)

 • odpočinková fáze vlasového folikulu. Folikul se připravuje na další růstové fáze. Vlas v této fázi lze snadno odstranit například při česání. Tato fáze trvá přibližně 3 měsíce. Nadměrná psychická zátěž může způsobit tzv. telogenní efluvium = stres má za následek masivní přechod velkého množství vlasů do této fáze a následné zvýšené vypadávání vlasů.

Fáze vypadnutí vlasu (exogenní)

 • již se ve folikulu začíná tvořit nový vlas, který ten starý postupně vytlačí ven a ten přirozeně vypadne. V této fázi je životní cyklus vlasu ukončen a znovu nastupuje fáze anagenní.

Proč nám vlasy padají?

Studie ukazují, že zdravému jedinci za den vypadne v průměru 100 vlasů za den. Pokud nacházíme na hřebenu nebo v koupelnovém odtoku zvýšené množství vlasů, než jsme byli zvyklí, je třeba se tímto problémem začít včas zabývat. Stav vlasové pokožky a samotných vlasů je indikátor celkového zdravotního stavu jedince.

Faktory, které vypadávání vlasů ovlivňují

 • stres, fyzická i psychická zátěž
 • nesprávná životospráva a jídelníček (nedostatek vitamínů a minerálů, pitný režim)
 • hormonální výkyvy a změny
 • onemocnění (infekční, hormonální, karcinogenní, zánětlivá aj.)
 • užívání léků (antibiotika, hormonální léčba, ozařování, chemoterapeutika aj.)
 • lupénka ve vlasech
 • plíseň ve vlasech
 • různé druhy alopecie
 • folikulitida
 • seboroická dermatitida (seborea)
 • nevhodná péče o vlasy (kosmetika, špatné návyky při umývání vlasů atd.)
 • okolní vlivy (zanešení vlasové pokožky, prašné prostředí atd.)
 • genetická predispozice
Vypadávání vlasů

Hormony a jejich vliv na vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů u žen a po porodu

Velký vliv na ztrátu vlasů mají také hormony, které jsou u mužů a žen rozdílné. Častým problémem u žen je zvýšená ztráta vlasů po porodu kvůli velkým hormonálním výkyvům.

Vypadávání vlasů u mužů

U mužů je tento problém způsoben především díky vyšší hladině testosteronu, který se metabolizuje na dihydrotestosteron, ten zásadně ovlivňuje padání vlasů.

Tato skutečnost velmi zásadně ovlivňuje vznik androgenní alopecie, která časem často přechází v plešatost.

Prevence před vznikem problémů s vlasy hraje zásadní roli, především když je genetická predispozice v rodině.

Při včasném zásahu se dají tyto problémy i o několik let posunout a dopřát si bujnou hřívu dlouhé roky.

Nejideálnějším postupem je prevence – pestrá strava, duševní zdraví, odpočinek, suplementace kolagenu.

Pokud tento problém již nastal je vhodné navštívit endokrinologa, který vám hladinu hormonů zjistí a poradí vám co dál.

Účinná řešení při padání vlasů

Úbytek vlasů je často zaviněn více vlivy najednou, proto je důležité všechny příčiny identifikovat. Při problémech s vlasy a vlasovou pokožkou je velmi užitečné navštívit lékaře, který vám z krevního rozboru může odhalit nedostatky (minerálů, vitamínů, hladinu hormonů atd.).

Dalším krokem může být trichologické vyšetření při kterém je odborník schopen opticky posoudit stav vaší pokožky a nalézt další příčiny a řešení.

Trichologické vyšetření

Prevence a pomoc při úbytku vlasů

Velmi negativní dopad na zdraví vlasů má také zanešení vlasové pokožky. Pokud jsou vlasové folikuly plné nečistot z prostředí a nevhodné kosmetiky, pokožka tím trpí a zamezuje růstu vlasů.

Důležitou součástí péče a prevence o pokožku je čištění vlasové pokožky.

Velmi účinná metoda čištění je pomocí ultrazvukové špachtle, která nečistoty uvolní a vlasové folikuly vyčistí. Takto uvolněné vlasové folikuly jsou připraveny přijmout výživu a růstu již nic nebrání.

Výživa: kolagen, minerály a vitamíny pro růst vlasů

Velkým pomocníkem proti vypadávání vlasů je užívání kvalitního kolagenu. Věkem naše tělo ztrácí přirozenou schopnost tvorby kolagenu, a proto je vhodné ho doplňovat. Odborné studie dokazují příznivý vliv na kvalitu a padání vlasů při užívání kolagenu. Kolagen podporuje kondici pokožky celého těla, pokožka je při užívání pružnější a lépe regeneruje. Kolagen se uplatňuje taktéž ve výživě pohybového aparátu (klouby, šlachy, vaziva).

Pokud nevíte, jak je na tom vaše tělo s obsahem minerálů a vitamínů je možnost si nechat udělat krevní rozbor, který vám vše odhalí. Podle výsledků je vhodné zařadit do svého jídelníčků vhodné doplňky stravy, které nedostatek vykompenzují a tím podpoří růst vlasů. Mezi účinné minerály na podporu vlasů patří například zinek, selen, železo.

Jak zabránit padání vlasů

Nejdůležitější je včasný zásah a správná péče o vlasovou pokožku. Pokud chcete zabránit úbytku kštice je vhodné do svého jídelníčku zařadit i vhodné doplňky stravy. Vybírejte pečlivě, mnoho přípravků je v těžko vstřebatelné formě a k vlasům se žádná výživa nemusí dostat.

V biochemických procesech při výživě vlasů se nejvíce uplatňuje:

 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín C
 • Vitamín A
 • Vitamín E
 • Kolagen
 • Methionin
 • Zinek
 • Selen
 • Železo

Detoxikace těla

V případě dlouhého užívání léků je tělo velmi namáháno a vlasy strádají. Léky organismus zatěžují a veškeré minerály a vitamíny se využijí na jejich odbourání a na vlas zpravidla nezbude nic. V tomto případě je velmi vhodné zařadit do své stravy i detoxikační prostředek, který dopomůže očistě, správné funkci těla a růstu vlasů.

Čištění vlasové pokožky

Dalším podstatným krokem k prevenci je pravidelné čištění vlasové pokožky. Nejúčinnější způsob hloubkového vyčištění vlasových folikul je pomocí ultrazvukové špachtle. Ta je schopna pomocí ultrazvukových vln uvolnit i do hloubky usazené nečistoty, které brání vlasům růst. Takto očištěná pokožka je v ideálním stavu pro nanesení aktivních látek a vyživení vlasových folikul.

Vyživení vlasové pokožky

Pro hloubkové vyživení až do krevního řečiště se využívá proces elektroporace. Elektroporace je založena na principu pulzní technologie, která efektivně dopravuje aktivní látky na potřebná místa. Stejný princip se využívá v medicíně při aplikaci léčiv, která je potřeba dopravit co nejhlouběji do tkání.

Odborné články metodu elektroporace velmi vyzdvihují především díky skvělým výsledkům.

Výhodou oproti doplňkům stravy je, že se potřebné minerály a vitamíny dostanou přes pokožku na potřebné místo a máme jistotu, že se vlas správně vyživí, což u doplňků stravy není zase tak jisté.

Vyživení vlasové pokožky

Výběr z častých otázek k vypadávání vlasů

Proč vypadávají vlasy?

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů jsou vnější (stres, životní prostředí) a vnitřní (genetika, léčiva, nemoc, životospráva, nedostatek minerálů a vitamínů). Všechny tyto faktory hrají zásadní roli ve zdraví pokožky a kondici vlasů.

Co pomáhá na vypadávání vlasů?

Na vypadávání vlasů pomáhá identifikace vzniklých problémů, které vypadávání způsobují. Nejideálnější je podstoupit trichologické vyšetření, kde zkušený tricholog provede mikroskopické posouzení stavu pokožky a zjistí všechny další okolnosti. To je zásadním klíčem k úspěšnému vyřešení problému.

Jak zabránit vypadávání vlasů?

Zabránit vypadávání vlasů můžete v případě, že znáte kořenové příčiny, kterých může být nespočet. K nalezení všech problémů vám dopomůže zkušený tricholog. Pak lze nastavit všechna možná řešení na vzniklý problém.

Jak zastavit vypadávání vlasů u mužů?

Vypadávání vlasů u mužů způsobuje mnoho faktorů, jako je věk, genetická predispozice a hladina testosteronu. Na to vždy bere ohledy tricholog při sestavování příčin a adekvátních řešení.

Jak zabránit padání vlasů u žen?

Vypadávání vlasů u žen bývá často spojené s hormonální disbalancí a stresovými faktory. Tricholog přihlíží na věk, stav ženy a dle toho sestavuje konkrétní řešení na vypadávání vlasů.


Zdroje informací

1) ARENBERGER, Petr a Helena MICHALÍKOVÁ. Klinická trichologie: nemoci vlasů a nové trendy v jejich léčbě. 2002. Praha: Maxdorf, 2002. ISBN 80-859-1287-2.

2) MICHALÍKOVÁ, H. Diagnostika a léčba nadměrného vypadávání vlasů: Med. praxi. 2006, 3(1), 33-36, https://www.solen.cz/pdfs/med/2006/01.

3) News Medical Life Sciences: Hair Analysis in Forensic Science [online]. Menchester: AZONetwork UK Ltd., 2019 [cit. 2020-03-19].

4) MCMULLEN, Roger I., Guojin ZHANG a Timothy GILLECE. Quantifying hair shape and hair damage induced during reshaping of hair. In: Research gate [online]. New York: Journal of cosmetic science, 2015 [cit. 2020-03-23, https://www.researchgate.net/publication/289528406_Quantifying_hair_shape_and_hair_damage_induced_during_reshaping_of_hair.

5) Stenn, K. S. – Paus, R. (2001): Controls of Hair Follicle Cycling. Physiological Reviews, sv. 81, . 1, s. 450–494, https://journals.physiology.org/doi/full/10.1152/physrev.2001.81.1.449?rfr_dat=cr_pub++0pubmed&url_ver=Z39.88-2003&rfr_id=ori%3Arid%3Acrossref.org.

6) Havlíčková, Michaela (2002): Androgenní alopecie muže a ženy. In: Arenberger, Petr a kol., Klinická trichologie. Praha: Maxdorf.

Otevírací doba

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

  Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?