Seboroická dermatitida (seborea)

Co je seborea?

Seboroická dermatitida (seborea) je neinfekční, chronické onemocnění kůže. Postihuje přibližně 11% světové populace, a nejvyšší výskyt je ve věkovém rozmezí 30 – 60 let. Negativní stránkou tohoto onemocnění je recidivující průběh, to znamená, že má tendenci se po čase vracet.

Seborea postihuje především části pokožky, kde je zvýšená produkce mazu – vlasová pokožka, obličej a trup. Příčina vzniku není jistá. Odborníci se domnívají, že je spojena se zvýšenou činností mazových žláz a přemnožením kvasinek rodu Malassezia (narušení kožního mikrobiomu).

Dalšími možnými příčinami vzniku může být:

 • narušený imunitní systém
 • nesprávná životospráva
 • hormonální nerovnováha
 • psychický stav jedince
 • genetická predispozice
 • užívání některých léků
 • nevhodná kosmetika
 • onemocnění nervového systému

Seborea se projevuje hnědočervenými krustami s mastnými žlutavými šupinami, pokožka bývá zarudlá, podrážděná. Takto postižená místa působí velmi svědivě. Ložiska mají tendenci se postupně odlupovat a reagovat zánětem. Dalším projevem může být zvýšené vypadávání vlasů především z oblasti ložisek seborey.

seborea

Seborea u dětí a miminek

Tento problém se může vyskytnout u kojenců, ovšem kojenecká seborea má rozdílný průběh a nepatří mezi opakující se onemocnění. U novorozenců se ložiska vyskytují nejčastěji v oblasti temene, obočí, uší a trupu.

Kojenecká seborea, známá také jako mléčná krusta, je běžné kožní onemocnění, které postihuje až 40 % novorozenců. Obvykle se objevuje mezi 3. a 12. týdnem života a samovolně vymizí do 2. roku života.

Přesná příčina kojenecké seborey není známá, ale předpokládá se, že hraje roli nadměrná produkce kožního mazu stimulovaná mateřskými hormony, které se u novorozence nacházejí v kůži. Dalšími faktory mohou být kvasinky Malassezia, které se běžně vyskytují na kůži.

Diagnostika seboroické dermatitidy

Diagnostika seboroické dermatitidy není lehká záležitost, a to především protože se příznaky kryjí s jinými kožními onemocněními. Velmi často se zaměňuje s lupénkou, ekzémem nebo kontaktní alergií. Úspěšná diagnóza je také závislá na konkrétní fázi ložisek.

Pokud máte podezření, že tuto chorobu máte je vhodné se objednat na trichologické vyšetření. Zkušený tricholog je schopen pomocí trichologické kamery seboreu odhalit a navrhnout konkrétní řešení.

Prevence vzniku seborey

Klíčovými faktory působící proti vzniku seboroické dermatitidy jsou především:

 • pravidelné čištění pokožky a aplikace séra Neohair
 • dodržování životosprávy (spánek, strava, psychická hygiena)
 • dodržování správné péče o vlasovou pokožku
 • pravidelná fyzická aktivita
 • konzumace alkoholu, či jiných návykových látek

Jak vzniká seborea

Jelikož dodnes není prokázán jednoznačný původ tohoto onemocnění, je těžké mu předejít. Lékaři se domnívají, že by seborea mohla mít společný základ s lupénkou a řadí jí mezi autoimunitní onemocnění*.

Mnoho kožních onemocnění má společný základ ve spouštěcím signálu, a to bývá stres. Stres negativně ovlivňuje biochemické procesy, na které je potřeba mnohem více minerálů a vitamínů, což způsobuje, že vlasy a pokožka ,,hladoví“.

Nezdravý životní styl a neplnohodnotná strava způsobuje deficit minerálních látek a vitamínů a může se podílet na zrodu seboroické dermatitidy. Všechny prvky zdravého životního stylu jako je spánek, strava, pitný režim, neužívání návykových látek atd. mají velký podíl na stavu vaší pokožky.

Často se také hovoří o souvislostech vzniku seborey s přítomností intolerance na laktózu nebo lepek, proto je vhodné sledovat tělesné reakce na tento typ potravin a v případě problémů navštívit lékaře.

Preventivní péče

Důležitou prevencí je dodržování správné péče o vlasy a pokožku hlavy. Podstatnou součástí péče o pokožku hlavy je čištění ultrazvukovou špachtlí, která odstraní veškeré nánosy a nečistoty. Ty zabraňují přirozené obnově pokožky a ucpávají vlasové folikuly přes které se vlasy těžko dostávají.

To, že se zbavíme veškerých nepříjemných nánosů nám přinese pocit lehkosti a pomůže k odstranění lupů a ložisek.

Správná péče o pokožku se seboreou

Velmi podstatnou součástí péče o pokožku je vhodný výběr kosmetických produktů. Právě onen vhodný výběr vám může pomoci s udržením problému na uzdě.

Šampon na seboreu

Šampon vhodný pro problematickou pokožku (lupénka, seborea) by měl obsahovat antimikrobiální látky, avšak ne agresivní alkoholy, které mohou dráždit. Antimikrobiální látky jako je šnečí extrakt, dmdm hydantoin, panthenol chlorid sodný, kyselina citronová, chlorid hořečnatý.

Všechny tyto látky obsahuje regenerační šampon se šnečím extraktem. Šnečí extrakt má schopnosti, jako je stimulace kolagenu, regenerace, zmírnění zarudnutí, podráždění, a navíc patří mezi přirozené čističe kůže.

Tento kosmetický produkt má ideální složení pro regulaci zánětu kůže a jeho rychlou obnovu. Snižuje pocit svědění a reguluje nadměrný mazotok.

šampon

Maska na pokožku hlavy

Při výskytu seboroické dermatitidy bývá pokožky hlavy silně dehydratovaná, a to může být jedna z příčin pocitu svědění. Na to má velký vliv pitný režim a používání hydratační masky na pokožku hlavy.

Při výběru správné kosmetiky přímo na pokožku je důležité složení, které nesmí být agresivní a mělo by pomáhat regeneraci a hydrataci.

Uvedené parametry splňuje vlasová maska s aloe vera. Samotné aloe vera má přirozeně dezinfekční účinky, podporuje regeneraci a zklidňuje podrážděnou pokožku. Maska obsahuje přínosné alkoholy, které pokožku nedráždí a nevysušují, naopak pokožku zjemňují a vyhlazují.

maska

Sérum

Ve správné péči o pokožku hlavy nesmí chybět vlasové sérum, které kůži ,,nakopne“ a vyživí. Při výběru vlasového séra je vhodné vybírat pečlivě a dát si pozor na složení, které je klíčové. Sérum se aplikuje na vysušenou pokožku alespoň 1x týdně.

Důležité: Při aplikaci je nutné použití rukavic, které zaručí, že se sérum vsákne do pokožky hlavy, nikoliv do konečků prstů. Ideální je použití výživného séra Renlive Neohair, tento produkt při pravidelném užívání pomáhá k regeneraci pokožky, hojení a růstu vlasů.
neohair

Ošetření pokožky se seboreou

Pravidelné ošetření zahrnující čištění pokožky a aplikaci účinného séra velmi přínosně působí na veškeré projevy seborey a prevenci před jejím vznikem. Primárním a zásadním krokem před čištěním je trichologické vyšetření při kterém se zjistí stav pokožky.

Pokud je seboreická dermatitida v zánětlivé fázi, není možné čištění ani jiné ošetření, pokud se tato fáze nepřeléčí, proto je třeba navštívit lékaře. Tyto inovativní metody mají velmi pozitivní ohlasy a těší se čím dál většímu zájmu.

Čištění ultrazvukovou špachtlí

Za použití vysoce výkonné ultrazvukové špachtle jsme schopni velmi účinně odstranit veškeré nečistoty nacházející se na pokožce hlavy. Tato metoda čištění je velice rychlá a účinná.

Ultrazvuková vlna je schopna vyčistit kůži až do hloubky, a proto se těší oblibě. Oblast vlasových folikul má tendenci se zanášet, proto je využití této technologie velmi přínosné.

Pokud je vlasový folikul zanesený, brzdí vlasy v růstu a může způsobovat vypadávání vlasů, či jiné kožní problémy.

Další výhodou je jemné odstranění suchých ložisek, jako jsou například u lupénky ve vlasech nebo seborey. Očištěná pokožka je připravena pro další ošetření a nanesení aktivních látek.

špachtle

Ošetření vlasové pokožky

Po vyčištění vlasové pokožky je ideální situace pro vpravení přínosných látek přímo do krevního řečiště a podkoží a tím podpořit růst vlasů, a zdraví pokožky. Metody pro intenzivní výživu využíváme dvě, a to:

 • Elektroporaci – je založena na principu pulzní technologie, která efektivně dopravuje aktivní látky na potřebná místa. Stejný princip se využívá v medicíně při aplikaci léčiv, která je potřeba dopravit co nejhlouběji do tkání.

  Odborné články metodu elektroporace velmi vyzdvihují především díky skvělým výsledkům. Výhodou je, že se potřebné minerály a vitamíny dostanou přes pokožku na potřebné místo a máme jistotu, že se vlas a pokožka správně vyživí.

 • Mikrojehličkování – je metoda aplikace séra do vlasové pokožky za pomoci dermarolleru, který je pokryt 200 mikrojehličkami potaženými zlatem. Délka vpichu do kůže je 0,5 mm. Procedura se obvykle využívá u silně prořídlých, nebo holých míst na vlasové pokožce, například u alopecie.

  Dále používáme mikrojehličkování na strupovitou pokožku, například u seboroické dermatitidy.

Metoda použití závisí na odborném trichologovi, které vyhodnotí váš stav a rozhodne kterou použije.

Časté otázky a odpovědi k seboroické dermatitidě

Co je seborea?

Seborea – seboroická dermatitida je kožní problém způsobující červenou, svědivou vyrážku a bílé/žluté šupinky. Objevuje se v mastných oblastech – hlava, obličej, hrudník a záda. Přesná příčina není známa, ale může za ní být mastná pleť, kvasinky a genetika.

Co na seboreu?

Při výskytu seborey ve vlasech je zásadní hygiena a pravidelné čištění vlasové pokožky. Čištění ultrazvukovou špachtlí je velmi účinná metoda. Důležitá je také správná péče o vlasy a vyvarování se nadměrnému používání agresivních produktů.

Co na seboreu u miminka?

Na seboreu u miminka obvykle stačí pravidelná masáž postižených oblastí dětským olejíčkem. Z oblastí vlasů vyčesávání krust a lupů. Dodržování hygieny pokožky a výběr šetrných kosmetických produktů. Vyhněte se používání mastných krémů. V případě zhoršení, zarudnutí, bolesti, nebo horečky navštivte lékaře.


Zdroje informací

1) *BORDA, L. J., WIKRAMANAYAKE, T. C. Seborrheic dermatitis and dandruff: A comprehensive review. Journal of Clinical and Investigative Dermatology [online]. 2015, 3(2) [cit. 2022-05-16]. ISSN 23731044. Dostupné z: doi:10.13188/2373-1044.1000019.

2) CAPONE, K. A., DOWD, S. E., STAMATAS, G. N., NIKOLOVSKI, J. Diversity of the human skin microbiome early in life. Journal of Investigative Dermatology [online]. 2011, 131(10), 2026-2032 [cit. 2022-04-13]. ISSN 0022202X. Dostupné z: doi:10.1038/jid.2011.168.

3) NEVORALOVÁ, Zuzana, Jarmila RULCOVÁ a Nina BENÁKOVÁ. 2018. Obličejové dermatózy. 2., přepracované a doplněné vydání. Praha: Mladá fronta. ISBN 978-80-204-4891-0.

Otevírací doba

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

  Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?