Jak se zbavit lupů a svědění pokožky hlavy

Co jsou lupy?

Lupy jsou malé, bílé šupinky, které se obvykle objevují na hlavě a vlasové pokožce. Jedná se o odumřelé kožní buňky, které se oddělují od povrchu pokožky. Lupy jsou často spojeny s podrážděním a mohou být způsobeny různými faktory.

Jak vznikají lupy?

Přirozenou vlastností pokožky je její obměna prostřednictvím drobných šupinek. Při tomto běžném procesu se odlupují odumřelé kožní buňky a nahrazují je nové. V případě zdravé pokožky jsou tyto šupinky takřka nepozorovatelné.

Zdravá pokožka obsahuje mnoho přirozeně vyskytujících se mikroorganismů, které tvoří takzvaný kožní mikrobiom. Vyskytují se zde především bakterie a kvasinky, které na pokožce fungují v symbióze.

Pokud je ochranný kožní mikrobiom jakkoliv narušen, vznikají kožní problémy, jako je zvýšená lupovitost, nebo svědění pokožky. Tyto následky může způsobit nevhodná kosmetika, špatná péče o vlasy, nebo nesprávné životní návyky.

Typy lupů

Významnou roli při vzniku lupů hraje zvýšený výskyt kvasinek, které se přemnoží na úkor bakterií. Poté se pokožka odlupuje nadměrně a vznikají velké kožní pláty nazývané lupy. Ty se vyskytují ve dvou formách:

Suché lupy

Bílé, malé, lámavé šupinky, často tvoří poprašek ulpívající na ramenou. Jedná se o nejčastěji se vyskytující formu lupovitosti. Snadno se uvolňují z pokožky.

Mastné lupy

Odumřelé kožní buňky nasáklé mazem, bývají mnohem větší. Jsou charakteristicky žluté a tvoří na pokožce ložiska. Často se vyskytují při seboroické dermatitidě (tzv. seborea).

Lupy na hlavě

Obrázek: Lupy na hlavě

Identifikace problému s lupy

Uvědomění, že stav pokožky a vlasů je ukazatel celkového stavu těla, je podstatným krokem k úspěchu. To znamená, že veškeré psychické i fyzické újmy se mohou značně projevit na pokožce i vlasech.

Projevy mohou být mírné i vážné, v každém případě je třeba hledat příčiny a řešení. Důležitým krokem k nalezení odpovědí je trichologické vyšetření, při němž vám odborný konzultant vyhodnotí stav vaší pokožky, hledá veškeré příčiny a nabídne řešení.

Jak se lupy projevují?

Obsáhlá studie prokazuje, že nadměrnou tvorbou lupů trpí 40–60 % dospělých po celém světě a nejvíce se vyskytuje u lidí ve věku 15 – 34 let.

Výskyt lupů je často spojen s nepříjemným pocitem svědění, který způsobují mikroorganismy, dehydratace, nevhodná kosmetika a špatná péče o pokožku hlavy. V tomto případě mají lidé tendenci zasahovat do pokožky hlavy především škrábáním, což vede k dalším problémům.

dehydrovaná, podrážděná pokožka

Obrázek: dehydrovaná, podrážděná pokožka

lupy pod trichologickou kamerou

Obrázek: lupy pod trichologickou kamerou

Jak se zbavit lupů?

Běžným jevem při výskytu lupů je podrážděná, začervenalá pokožka hlavy. Tu můžete vidět na trichologickém snímku. Zbavení se nečistot z povrchu kůže je důležitou součástí správné péče o vlasy a také záleží na následné péči, která zabrání dalšímu vzniku nepříjemných lupů a svědění.

Čištění vlasové pokožky

Čištění pokožky je důležitý, preventivní úkon před vznikem dalších nepříjemných potíží, jako je vypadávání vlasů, lupy, plíseň, seborea či alopecie. Nejefektivnějším nástrojem ke zbavení se nečistot pokožky hlavy je vysoce účinná ultrazvuková špachtle, která působí hloubkově.

Po tomto čištění dojde k uvolnění hloubkových nečistot a při následném umytí se vše lehce uvolní. Efekt a úleva je cítit ihned po ošetření.

Elektroporace

Super, tak pokožku máme čistou a co dál? Jak obnovíme přirozené pochody zdravé pokožky a růst vlasů? No, přece vitamínovou bombou, která podpoří kožní mikrobiom i výživu vlasu přímo z krevního řečiště. Vlasové séra, které se aplikují na kůži se nemusí dostat přes veškeré bariéry na potřebné místo, a proto je vhodné ho do krevního řečiště efektivně dopravit.

Doporučenou metodou Vlasové kliniky je elektroporace. Ta patří mezi neinvazivní mikrobiologické metody, při níž se zvyšuje buněčná propustnost. Díky tomu se sérum dostane hluboko a ,,nakrmí“ potřebné vlasové folikuly.

Elektroporace

Podstatnou roli hraje také složení použitého séra. Vlasové sérum RENLIVE NEOHAIR obsahuje potřebné bioaktivní látky a podporuje růst a má hojivé účinky.

Babské rady proti lupům

Mezi babské rady na lupy ve vlasech patří například použití octového oplachu. Jedná se o směs octu (jablečného, vinného, malinového aj.) a vody. Ten se pak používá místo kondicionéru. Po použití se pokožka hlavy dostane do kyselého pH, což je pro pokožku zásadní a přirozené.

Dalším řešením je použití kopřivových oplachů, které se za dob babiček používali naprosto běžně. Kopřiva obsahuje vitaminy skupiny B, vitamin C a minerální látky a má protizánětlivý, antibakteriální a regenerační účinek. Není tedy divu, že si ho naši předkové oblíbili a řešili tím zdravotní neduhy, nejen kolem vlasů.

Zkušenosti s odstraňováním problému s lupy

“Objednala jsem s problémem se svědivou pokožkou a lupy ve vlasech. Po vstupním vyšetření mi paní nabídla vyčištění a zapracování séra elektroporací. Po 3 ošetřeních vidím zlepšení kvality, hustoty vlasů, pokožka hlavy je lepší, bez lupů a nesvědí. Vlasy se tolik nemastí a díky pravidelné masáži hlavy mě již tolik netrápí migrény. Za mě služba, která tu chyběla a jsem nadmíru spokojená.”

L’ubica, 35 let, Pardubice, březen 2024.

“Navštívila jsem kliniku s velkým problémem s lupy. Musím říct, že už po první návštěvě, kdy jsem podstoupila diagnostiku a čištění vlasové pokožky je pokožka mnohem lepší a lupy zmizely. Těším se na další sezení a na výsledky. Chválím, velmi profesionální přístup na klinice.”

Marie, 25 let, Ostrava, listopad 2023.

Péče o pokožku s lupy

Jak již bylo zmíněno, důležitý je výběr kosmetiky, která by měla vyhovovat vašemu stavu pokožky a vlasům. Dalším důležitým bodem je dodržování všech pravidel pro péči o vlasy a vlasovou pokožku. Vyhýbejte se kontaktu, podrážděnou pokožku nedřete ani neškrábejte.

Dbáme na pravidelný spánek, vhodné stravovací návyky a eliminaci stresových faktorů. Pokud se nám lupy vytvoří po léčbě léky, je třeba zařadit do doplňků stravy podpůrný prostředek pro detoxikaci těla. Například detoxikační čaj Tisana 25 Erbe, který svým bylinným složením podpoří všechny tělesné funkce a tím i přirozenou detoxikaci těla.

Pokožka trpící na lupy má sklony k dehydrataci a pocitu svědění. Proto je velmi vhodné zařadit do svého mycího cyklu také masku určenou na pokožku. Ta dopomáhá k stabilizaci pH, zastaví pocit svědění, prokrvuje a pomáhá i růstu zdravých vlasů.

Výhoda vlasové masky Magic Hair je regenerační účinek, aktivace produkce kolagenu, hydratace a zklidnění pokožky, a to především díky obsahu aloe vera.

Kosmetika proti lupům

Za vznikem s lupů a svědění pokožky může stát i nesprávný výběr kosmetiky. Některé běžně dostupné produkty obsahují chemické složky narušující kožní rovnováhu. Mezi nimi alkoholové složky jako ethanol, ethylalkohol, alkohol. Ty pokožku a vlas nadměrně vysušují.

Ve složení se můžeme setkat s látkami cetearyl alkohol, cetyl alkohol a myristyl alkohol. Ty mají ovšem opačný efekt a pokožku zvlhčují, patří tedy mezi žádané složky.

V běžných kosmetických produktech zaměřených na lupy jsou často přítomny nevhodné složky, což není žádoucí, proto je třeba si při výběru kosmetiky dávat pozor a sledovat složení.

Pomůže kolagen

Podstatný stavební prvek každé zdravé pokožky je kolagen. Pokud je ho v těle nedostatek je to znatelné na pružnosti pokožky, kvalitě vlasů a nehtů. Výskyt lupů může být také jeden z projevů nedostatku kolagenních látek v těle. Pravidelné užívání vhodného doplňku stravy může potíže s lupy vyřešit.

Pro zkvalitnění pokožky a vlasů je především vhodný rybí (mořský) kolagen jehož účinky jsou fyziologicky významné. Kvalitní doplněk stravy by měl obsahovat hydrolyzovaný kolagen, který je účinnější.

Dalšími důležitými látkami pro lepší vstřebatelnost je například vitamín C, který by měl doplněk stravy obsahovat.

Často kladené otázky k potížím s lupy

Co jsou lupy ve vlasech?

Lupy ve vlasech jsou odumřelé kožní buňky, kterých se tělo potřebuje zbavit. Nejedná se o přirozenou obměnu kůže. Pokud je péče o pokožku nešetrná, pak buňky odumírají a tvoří se lupy.

Proč se tvoří lupy?

Mezi hlavní příčiny tvorby lupů patří narušení zdravé pokožky nesprávnou péčí nebo životosprávou. Tím se naruší přirozený kožní mikrobiom a vznikají kožní problémy jako jsou lupy. Častou příčinou je nevhodná kosmetika nebo nedodržení správných postupů při umývání.

Co pomáhá na lupy?

Prevence a znalost problematiky pokožky hlavy je zcela zásadní krok před vznikem lupů. Jak na správnou péči o pokožku hlavy, vlasů a posouzení vašeho stavu vám sdělí zkušený tricholog. Pokud se lupy již vyskytly, je třeba najít příčinu a zbavit se lupů pomocí ultrazvukové špachtle a zapracování vitaminového séra.

Co dělat když mám lupy?

Když máte lupy, měli byste neprodleně navštívit trichologa, který s vámi projde celkovou anamnézu, najdete kořenovou příčinu a navrhne adekvátní řešení. Před návštěvou trichologa je vždy potřeba si hlavu důkladně umýt.

Co na lupy u dětí?

Lupy u dětí jsou docela běžnou záležitostí. Lupy mohou značit vnitřní výživový nedostatek nebo nevhodnou kosmetiku. Pro individuální posouzení je třeba navštívit trichologa, který vám navrhne řešení.

Co na mastné lupy?

Výskyt mastných lupů může mít mnoho příčin: vysoce aktivní mazová žláza, počínající seboroická dermatitida nebo vnitřní problém. Mastných lupů se efektivně zbavíme vyčištěním pokožky hlavy a podpory kožního a střevního mikrobiomu.

Co na lupy a svědění?

Lupy a svědění jdou často spolu ruku v ruce. Doporučený postup vám na míru poradí tricholog. Ten vyhodnotí stav vaší pokožky a poradí individuální řešení na míru každého člověka. Neexistuje univerzální řešení pro všechny.

Co babičky používaly na lupy?

Naše babičky používaly proti lupům především výluh z kopřiv. Ten vždy aplikovaly po umytí vlasů přímo na pokožku hlavy a vlasy. Často se využívaly octové oplachy místo použití kondicionéru.


Zdroje informací:

1) CHANDRASHEKAR, Bhagwat S. IADVL Textbook of Trichology. London: JP Medical, 2018. ISBN 978-93-5270-391-3

2) ARENBERGER, Petr. Klinická trichologie: nemoci vlasů a nové trendy v jejich léčbě. Praha: Maxdorf, c 2002. ISBN 80-859-1287-2.

3) ORLÍK, Jaroslav. Tajemství vlasů: jak na tom jsme?. Vyd. 1. Havířov: Info Press, 2010, 37-48, 70-71. ISBN 978-80-903746-3-8.

4) Deedrick, Douglas W – Koch, Sandra L., 2004. Microscopy of Hair.

Otevírací doba

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

    Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?