Potíže vlasové pokožky

Potíže vlasové pokožky

Zorientujte se snadno v nejčastějších typech řešených potíží

Vlasová pokožka je komplexní ekosystém, který hraje klíčovou roli v růstu a zdraví vlasů. Potíže s vlasovou pokožkou mohou být způsobeny různými faktory, včetně genetiky, životního stylu, prostředí a zdravotních stavů. Mezi nejběžnější potíže vlasové pokožky patří: lupy, seborea, alopecie, lupénka a dehydratace.

Jak se objednám na Vlasovou kliniku?

V Čechách a na Slovensku máme již více než 20 poboček. Tu nejbližší najdete v každém větším městě. Objednat se na jednu z nich je snadné:

  • Jednoduše vyberete nejbližší pobočku Vlasové kliniky podle své lokality.
  • Vyberete například úvodní trichologické vyšetření zdarma.
  • Vyberte volný termín, a potvrdíte rezervaci.

Rezervace je hotová. Pro potvrzení od nás obdržíte SMS zprávu.

Přijímáme také telefonické rezervace na kontaktních linkách jednotlivých poboček.

Typy nejčastějších potíží na pokožce hlavy podle projevu

Nejčastěji řešeným problémem v oblasti vlasů je výskyt lupů. Ten je vztažen na několik možných příčin jako je špatná péče o pokožku, či vnitřní dysbalance.

Další častou obtíží je vypadávání vlasů. K úbytku vlasů se vztahují velké množství příčin, které není snadné odhalit a následně vyřešit. V těchto případech je vhodné navštívit trichologa k nalezení řešení.

S přibývajícím repertoárem kosmetických produktů na trhu se u lidí zvyšuje výskyt svědivých obtíží, jako je: seborea, lupénka, nebo běžná dehydratace kůže. Nevhodně zvolené kosmetické produkty mohou narušit kožní mikroflóru a tím oslabit její ochranu. Důležitým faktorem je složení a správné používání.

Svědění vlasové pokožky

Většina potíží v oblastí vlasové pokožky začíná nepříjemným svěděním hlavy. Je to častý problém, který může mít mnoho příčin. Mezi nejčastější patří:

Seboroická dermatitida (seborea)

Seboroická dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění pokožky hlavy, které se projevuje nadměrnou produkcí mazu. Postihuje až 5 % populace a působí nepříjemné potíže, jako jsou strupy a ztráta vlasů.

Příčina vzniku seborey není zcela jasná. Lékaři se domnívají, že roli může hrát genetika, hormonální změny a stres. Známou věcí je, že spojitost s výskytem mají kvasinky rodu Malassezia a nespecifické imunitní reakce.

Prevence vzniku je hygiena vlasové pokožky, zdravý životní styl a hloubkové čištění vlasové pokožky.

Projevy seborey se mohou lišit, ovšem nezaměnitelným příznakem je výskyt zarudnutí, olejnatý výtok, vznik šupin, strupů a svědění.

Lupy ve vlasech

Lupy jsou běžný problém, který postihuje až 50 % populace. Jedná se o nepřirozené odlupování kůže z pokožky hlavy, které může být způsobeno řadou faktorů. Jedná se o projev narušeného kožního mikrobiomu pokožky.

Příčin může být mnoho, například používání nevhodných kosmetických produktů, nedostatečný přísun živin a vody, projev užívání léků atd.

Výskyt lupů jde často ruku v ruce s pocitem svědění a dehydratací pokožky. Nevýhodou suché pokožky je, že je stažená a není schopna cokoliv pojmout. Proto je důležité její vyčištění od lupů a navrácení pružnosti například kyselinou hyaluronovou. Poté je pokožka připravena na vstřebání živin a vody.

Napsali jsme pro vás celý článek o tom, jak se zbavit lupů.

Lupénka ve vlasech

Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění, které se může projevit kdekoliv na těle, včetně pokožky hlavy. Postihuje až 3 % populace a může se objevit u osob v různém věku.

Lupénka neboli psoriáza se vyznačuje začervenalou pokožkou s výskytem šupin nebo plaků. Z velké části kvůli nadměrnému růstu keratinocytů a zánětlivé infiltraci.

Vznik psoriázy lze přičíst různým faktorům, jako je imunitní reakce, genetické faktory, vliv prostředí a metabolické abnormality.

Přečtěte si více o lupénce ve vlasech, příčinách, péči a řešení.

Plešatost a zvýšené vypadávání vlasů

Velmi častým problémem v oblastí vlasové pokožky je úbytek vlasů a plešatost. Existuje pro to mnoho faktorů a důvodů.

Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je běžný problém, který může postihnout každého bez ohledu na věk nebo pohlaví. Ztráta může být dočasná nebo trvalá a existuje pro ni mnoho příčin.

Každému člověku vypadne v průměru 100 vlasů denně. Výpadek a obnova je přirozená součást našeho těla. Pokud je úbytek vyšší a nacházíme na hlavě místa s méně vlasy je třeba jednat.

Příčiny mohou být různorodé od genetické predispozice, stresu, hormonálních změn po nesprávnou péči o vlasy.

K zjištění příčiny a stavu vaší vlasové pokožky je vhodné navštívit trichologické vyšetření. Zkušený tricholog je schopen vyhodnotit stav vaší pokožky ve všech kontextech. Poté vám navrhne adekvátní řešení.

Alopecie

Alopecie, známá také jako lysivost, je stav, kdy dochází k ubývání vlasů na pokožce hlavy, obočí, řasách nebo jiných místech těla. Může se jednat o dočasnou nebo trvalou ztrátu a může postihnout lidi všech věkových kategorií a pohlaví.

Typů alopecií existuje nepřeberné množství a každá má svá specifika. Pro určení konkrétního druhu alopecie je potřeba mnoho informací a souvislostí.

Nejběžnější výskyt zaznamenáváme především u alopecie androgenní, alopecie areata a difuzní alopecie.

Biochemické a histologické změny jsou typické podle jednotlivého typu alopecie. Ovšem přesné důvody nejsou doposud známy. Obecně se uvádí, že za vznikem může stát mnoho příčin jako je genetika, stres, hormonální dysbalance a nesprávná péče o vlasy.

Podpora růstu vlasů

Existují způsoby, jak podpořit růst vlasů a zlepšit jejich kvalitu. Do rychlé a efektivní podpory růstu vlasů řadíme aplikaci séra na vlasy Neohair s vyživujícími látkami přímo do podkoží.

Růst vlasů může být podpořen preventivním čištění vlasové pokožky ultrazvukovou špachtlí. lze doporučit masáže pokožky hlavy a užívání doplňků stravy, jako užívání kolagenu. V neposlední řadě věnujte pozornost výběru vhodné vlasové kosmetiky.

Pokud chcete více podpořit kvalitu svých vlasů, je vhodné zajít jednou ročně na vyšetření obsahu vitamínů a minerálů v těle. Tak lze ideálně nastavit množství doplňků stravy na míru.

Jak vybrat správnou proceduru?

Vhodnou proceduru pro maximalizaci potenciálního růstu vašich vlasů vám spolehlivě doporučí tricholog po vyšetření vlasové pokožky. Díky speciální kameře a celkové anamnéze vám dokáže na míru poradit.

Trápí vás některé z uvedených potíží? Vyberte pro sebe nejbližší pobočku a kontaktujte nás emailem nebo telefonicky. Nebo se na jednu rovnou objednejte rezervováním termínu:

Více informací o dostupných procedurách Vlasových klinik.

Mohly by vás zajímat reference zákazníků Vlasové kliniky.

V případě vážných zdravotních obtíží doporučujeme navštívit dermatologa.


Zdroje informací

1) BARTOŠOVÁ, Ludmila, Vladimír JORDA a Zdeněk ŠŤÁVA. Choroby vlasů a ovlasené kůže. Praha: Avicenum, 1982.

2) Ruifeng Zhang, Yiwen Nie, Yi Wang, Xiaoxiang Zhai, Jianyong Zhu, Yanjuan Duan, Effectiveness of traditional Chinese medicine preparations for facial seborrheic dermatitis: case reports, Heliyon, Volume 8, Issue 12, 2022,e12338,ISSN 2405-8440.

3) Nannan Liang, Kaiming Zhang, The link between autophagy and psoriasis, Acta Histochemica, Volume 126, Issue 4, 2024, 152166, ISSN 0065-1281.

4) Narges Maskan Bermudez, Sofia Perez, Betty Nguyen, Antonella Tosti, Teledermatology in alopecia: A systematic review, JAAD International, Volume 14, 2024, Pages 64-68, ISSN 2666-3287.

5) CHANDRASHEKAR, Bhagwat S. IADVL Textbook of Trichology. London: JP Medical, 2018. ISBN 978-93-5270-391-3

Poradna / nejčastější dotazy

V poradně najdete často kladené otázky.
Pokud Vaše otázka zůstává stále nezodpovězená,
nestyďte se zeptat.

Newsletter

Chcete dostávat nové informace ohledně vypadávání
a obnovy růstu vlasů? Nebo se podělit o poznatky
našich klientů a být informování o zvýhodněných akcích?

    Máte zájem si otevřít vlastní pobočku vlasové kliniky?